+A A-

Cildinizden Yazın Etkilerini Silin

Yazın cildimize etkileri neler? Güneş lekelerinden nasıl kurtuluruz? Kışın cilt bakımı nasıl yapılmalı? Sivilce ve akne ile nasıl tedavi edilmeli? Doğru kozmetiğin önemi.


Sonbahar ayları, yazın güneşin etkisiyle yıpranan cildimizi kışa hazırlamak için en uygun dönem. Peki, güneş cildimize ne gibi zararlar veriyor? Bu zararlardan korunmak için neler yapmalıyız? Medicana Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Herman Mayısoğlu, cilt lekeleri ve deri hastalıkları hakkında bilgilendirdi.

Cilt lekelerinin görülme sıklığı da bölgeden bölgeye değişkenlik gösterir. Yüz görsellik acıdan daha önem taşıdığından özellikle bu bölgedeki en sık izlenen deri lekelerini şöyle sıralayabiliriz:

  Güneş lekeleri

  Çiller

  Hamilelik lekeleri

  Yaşlılık lekeleri

  Sivilce izleri

  Melanom

  Cilt yaralanması ile ortaya çıkan lekeler

  Egzama lekeleri

  Doğuştan olan lekeler ve benler

  Mantar hastalıkları

  Döküntülü olan enfeksiyon kaynaklı hastalıklar

Güneş lekeleri 40’lı yaşlardan sonra ortaya çıkar, beyaz tenli, zor bronzlaşabilen kişilerde görülür. Görünmeyen zararlı ışınlar yanı sıra ultraviyole ışınları en önemli oluşma nedenidir.

Çiller ise güneş lekelerinden farklı olarak yaşamın erken döneminde ortaya çıkar ve yaz aylarında daha belirgin hale gelir kış aylarında solma gösterir.

Melasma veya gebelik maskesi olarak da adlandırılan lekeler özellikle gebelik döneminde alın, yanaklar ve üst dudakta ortaya çıkan kahverengi lekeler olarak kendini gösterir. Bununla beraber koyu tenli erkeklerde de ortaya çıkabilir.

Deriye renk veren hücrelerinin tek gerçek kanseri olan melanom da yine bir leke olarak başlar ve ne kadar erken tedavi edilirse o kadar yüz güldürücü olan bir bendir.

Deriye renk veren hücrelerin azalması ile seyreden vitiligo da özellikler yüz bölgesinde göz kapaklar ve ağız etrafında yerleşim gösterir.

Sivilce ve akne de ciltte iz bırakabilir 

Sivilce ve akneler de cildimizde en sık yaşadığımız sorunların başında gelir. Medicana Avcılar Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Vahit Mültecihak, ciltte iz bırakma riski olan sivilce ve aknelere elle müdahale edilmemesi konusunda uyarıyor.

Cildimizdeki yağ üreten bezlerin uzun süren ve tekrarlayan iltihabi bir hastalığı olan sivilceler en çok yüz, sırt, göğüs ve omuzlarda bulunur Kızlarda 17-18 yaşlarında, erkeklerde 18-19 yaşlarında ortaya çıkar ve 21-23 yaşlarına doğru iyileşmeye başlar. Ergenlik çağına giriş, erkek cinsiyet, bazı, temizleyici kremler, nemlendiriciler, yağlı fondotenler, deri yüzeyinin herhangi bir şekilde kapatılması, güneş, fazla terleme ve hormonal değişiklikler, kalıtımsal faktörler, mesleki yan etkiler, stres gibi nedenler sivilceye neden olabilir. 

Sivilceli bir cilde yağsız ve su bazlı kapatıcılar kullanılmalı, ürünün üzerinde non-comedogenic ve oil-free ibaresi olmalıdır. Yatmadan önce mutlaka iyi bir cilt temizliği yapılmalıdır.

Çok yıkamanın ya da keselemenin sivilce tedavisine bir faydası yoktur, alkol oranı yüksek tonikler de kullanılmamalıdır, bunlar cildi kurutur ve cildin daha fazla yağ salgılamasına yol açar. 

Cilt fazla ellenmemeli, sivilceler sıkılmamalı, terleme durumunda duş alınmalı, dermatoloğun önerdiği nemlendiriciler kullanılmalıdır. 

Peki ya lekelerin tedavisi?

Cilt lekelerinin doğru tedavisi için önce doğru olarak tanımlanmaları gerekir. Herkes için doğru olan tek bir tedavi yoktur. Lokal olarak kullanılan renk açıcılar, tretionin, hidrokinon gibi kriyoeterapi veya azot tedavisi, ışık ve lazer tedavileri, kimyasal peeling, mezoterapi ve güneş koruyucular leke tedavisinde kullanılan yöntemlerdir.

Cildiniz kışa hazır mı?

Önümüz kış ve soğuk günler başlıyor. Evimizi, arabamızı hazırladığımız kış aylarına cildimizi de hazırlamamız gerekiyor… Peki cildimizi kışa nasıl hazırlayabilir, kışın sağlıklı bir cilt için ne yapabiliriz? Medicana Çamlıca Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Özer Arıcan, kış mevsiminin cilt üzerindeki olumsuz etkilerinden korunarak ışıltılı bir cilde sahip olmanın yollarını anlattı.

Cildimiz kış ayında daha çok kuruyacağından özellikle el ve yüz gibi açıkta kalan alanlara cilt yapımıza uygun nemlendirici kullanılmalı, sabun/temizleyici seçimine dikkat edilmelidir. Sonbahar, kimyasal soyucu tedaviler için en uygun zamandır. Leke, sivilce izi gibi sorunlarınız varsa bu mevsim bir uzmanla görüşmek için en uygun zamandır. Güneş hassasiyeti olanların bu mevsimde de güneşten koruyucu ürün kullanması gereklidir. Bunlara ilave olarak, bol su tüketilmeli, dudak nemlendiricisi ihmal edilmemeli ve saç dökülmelerine karşı destekleyici ürün kullanılmalıdır.

Yanlış ürünler cildinize zarar verir

Cilt bakımı için destekleyici ürünlere ihtiyacımız var. Ancak yanlış ve kalitesiz kozmetik kullanımı faydadan çok zarar getirebilir. Medicana Konya Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Necla Eryılmaz, kalitesiz ve merdiven altı bilinmeyen ucuz maddelerin kullanımı ile hazırlanan kozmetiklerin, kalıcı veya geçici sağlık problemleri yaratabileceğine dikkat çekiyor.

Kozmetiklerin olumsuz etkilerinden korunmak için bu ürünleri almadan dermatologa danışmakta fayda vardır. İçerdiği maddeye karşı alerjik reaksiyonlar, akne oluşumu, lekelenmeler, güneşe karşı hassasiyet, egzema gibi cilde ait yan etkiler dışında içerdiği zararlı kimyasal maddelerle kanserojen özellik taşıyabilirler.

Özellikle yaz aylarında uygulanan peeling sonrasında kızarıklık, tahriş, leke gibi istenmeyen sıkıntılar oluşursa mutlaka ürün kullanımına son verilmelidir.

Bir ürünün rengi değişiyor veya kokusu yoğunlaşıyorsa kullanılmamalıdır. Kozmetik ürünleri güneş ışığından uzak tutulmalıdır, çünkü ışık ve sıcaklık ürün içindeki koruma faktörünü azaltır. Kozmetik ürünlerde de ilaç gibi son kullanım tarihi önemlidir.

Son Güncelleme: 16.07.2017 Medicana